RAJD ROZPOCZNIE SIĘ ZA:

AKTUALNOŚCI

Otwieramy Listę Zgłoszeń

Niespełna 107 kilometrów ścigania podzielone na 9 Oesów w ponad 97 procentach o nawierzchni szutrowej, tak przedstawia się 41 Rajd Podlaski – II runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Zawody zaplanowane na 21 i 22 Maja, odkryją przed zawodnikami nowe trasy oraz bardzo dobrze znane lokalizacje. Przypomnijmy, że zawody tej rangi na Podlasiu ostatni raz odbyły się 55 lat temu.

Będzie to pierwsza z trzech szutrowych rund krajowego czempionatu, obok ORLEN 78. Rajdu Polski (10-12 czerwca) i Rajdu Żmudzi na Litwie (9-10 lipca). W sezonie 2022 Rajd Podlaski nie tylko awansował do mistrzostw Polski, lecz także zyskał międzynarodowy wymiar i będzie również pierwszą rundą mistrzostw Litwy. To oznacza, że do Białegostoku, oprócz polskiej czołówki, przyjadą także litewskie załogi.

W ostatnim głośnym wywiadzie „Mój pierwszy raz” Hołowczyc kontra Wisławski, wieloletni pilot Hołka wspominał Rajd Podlaski, w którym startował za kierownicą SYRENY 104 i zajął 2 miejsce w klasie do 850. Na najwyższym stopniu podium w klasie generalnej stanął wtedy mistrz kierownicy ś.p. Marian Bublewicz. Jest z tym rajdem związana pewna wpadka ówczesnej regionalnej gazety. Jeden z dziennikarzy opisując zawody z 1973 roku napisał, że na pierwszym miejscu znalazł się MARIAN BABULEWICZ.

Przez lata zawody dojrzewały, zmieniały lokalizację. Aktualnie centrum Rajdu stanowi Białystok, natomiast OS-y wytyczone zostały na terenie okolicznych gmin. Baza, całego wydarzenia została zlokalizowana na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

Tegoroczne zmagania II rundy RSMP poprzedzi sobotnia (21.05) ceremonia startu, która odbędzie się w Białymstoku na Placu Jana Pawła II o godzinie 15.00. Pierwszy etap to ponad 17 km. O-es, od którego załogi rozpoczną ściganie to Niewodnica Nargilewska-kolonia (OS 1 i 2 ). Start odcinka 1 o 15.30, jego długość ok. 8 km, następnie załogi stawią się na przegrupowanie i ponownie wystartują do odcinka Niewodnica Nargilewska – Kolonia o godzinie 16.55. Odcinek Specjalny nr 3 zaplanowano jako widowiskowy przejazd o długości 1,5 km w centrum Białegostoku w okolicach Placu NZS .

W niedzielę załogi będą miały do pokonania blisko 90 kilometrów Oesowych. Pierwszy wystartuje o 8.15 i będzie to powrót do lokalizacji sprzed lat. Odcinek Siekierki (OS 4 i 5) zlokalizowany w Gminie Tykocin, Dobrzyniewo Duże oraz Choroszcz, jest najdłuższą próbą rajdu 21,9 km i analogicznie do OS 1 i 2, tj. bezpośrednio po zakończeniu pierwszego przejazdu załogi wrócą ponownie na start drugiego przejazdu o 9.40. Zapowiada to piękne widowisko dla zgromadzonych na OS Siekierki kibiców. Tego dnia startujący przejadą jeszcze odcinki Małynka w gm. Narew i Zabłudów (OS 6 – 12.15 i OS 8 – 14.40) oraz Glejsk w gm. Gródek (OS 7 -13.10 i OS 9 15.35).

Dwa dni zmagań na podlaskich szutrach w klamrę zamknie ceremonia mety, która zostanie przygotowana na Placu Jana Pawła II w Białymstoku.

Sponsorem Tytularnym rajdu jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Partnerem głównym rajdu Miasto Białystok, a Sponsorem głównym została firma A.C właściciel marki STAG Instalacje autogas. Rajd wspierają również firmy Rak-bud producent wyrobów betonowych , SaMASZ polski producent maszyn rolniczych i komunalnych, Autoplanet, Toyota AutoPark Białystok, Bartnicki-oznakowania drogowe oraz Chorten.

Ruszyła już lista zgłoszeń, dostępny jest regulamin oraz harmonogram, który znajdziecie w zakładce „Zawodnicy” 

W piątek (29.04) zostanie opublikowany REGULAMIN dla zawodników, którzy chcą wystartować w RO.

Zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka #RajdPodlaski 

Follow us

FACEBOOK

YOUTUBE

#GALERIA

Bialystok
11°
Partly Cloudy
20h21h22h23h
9°C
9°C
9°C
9°C
MonTueWedThuFri
11/7°C
14/6°C
15/8°C
18/5°C
16/6°C
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych