RAJD ROZPOCZNIE SIĘ ZA:

AKTUALNOŚCI

Grzyb triumfuje i przejmuje prowadzenie w mistrzostwach Polski

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) byli najszybsi w zakończonym dziś w Białymstoku 42. Rajdzie Podlaskim, trzeciej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2023. Na drugim miejscu finiszowali Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (Skoda Fabia Rally2 evo) ze stratą 11,9 s do zwycięzców. Na najniższym stopniu podium stanęli bracia Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5), którzy trasę 11 odcinków specjalnych pokonali o 18 s wolniej od Grzyba i Biniędy.

42. edycję Rajdu Podlaskiego rozegrano w dniach 2-3 czerwca. Trasa rajdu liczyła 531,74 km km, z czego 105,3 km to dystans 11 odcinków specjalnych. 10 oesów wytyczono na szutrowych drogach Podlasia, a jedną krótką próbę na ulicach Białegostoku. Przez oba dni załogi rywalizowały przy słonecznej pogodzie i na suchej nawierzchni.

Grzyb i Binięda objęli prowadzenie po drugim odcinku specjalnym, a następnie konsekwentnie budowali przewagę. W sobotni poranek wygrali komplet czterech oesów w pierwszej pętli etapu i odskoczyli rywalom na 12,6 s. Na czterech ostatnich oesach rajdu Grzyb jechał bardzo równo, mądrze zarządzał tempem, by osiągnąć metę na pierwszym miejscu. Łącznie w całym rajdzie Grzyb wygrał sześć oesów, w tym finałowy, dodatkowo punktowany Power Stage. Dla dwukrotnego mistrza Polski to szesnasty triumf w rundzie RSMP, pierwszy odniesiony na szutrze. Dzięki temu wynikowi Grzyb przejął prowadzenie w punktacji mistrzostw.

Na drugim miejscu finiszowali Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (Skoda Fabia Rally2 evo, +11,9 s). Kierowca z Polanicy-Zdroju wyrównał w ten sposób swój najlepszy dotychczasowy rezultat wywalczony w szutrowej rundzie RSMP, czyli drugie miejsce, które zajął w ubiegłorocznym Rajdzie Żmudzi.

Życiowy wynik wywalczyli bracia Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5, +18,0 s), którzy ukończyli 42. Rajd Podlaski na trzecim miejscu. Dla załogi z Ustronia to pierwsze w karierze podium w klasyfikacji generalnej rundy krajowego czempionatu.

W klasie 3 najlepsi okazali się Piotr Parys i Damian Syty (Ford Fiesta Rally3), dzięki czemu umocnili się w punktacji tej kategorii. Gracjan Predko i Michał Jurgała zwyciężyli w klasyfikacji 2WD (samochody napędzane na jedną oś) i także odskoczyli rywalom w tabeli.

Po trzech rundach w mistrzostwach Polski prowadzą Grzyb i Binięda (90 pkt). Za nimi plasuje się Sylwester Płachytka (77 pkt) oraz Łotysze – Martins Sesks i Renars Francis (60 pkt), którzy nie startowali na Podlasiu.

Kolejną rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski będzie Valvoline Rajd Małopolski z bazą w Makowie Podhalańskim (7-8 lipca).

42. Rajd Podlaski – klasyfikacja końcowa:

1. Grzyb/Binięda (Skoda Fabia Rally2 Evo) 50:49,6 s

2. Płachytka/Fiołek (Skoda Fabia Rally2 Evo) +11,9 s

3. Szeja/Szeja (Hyundai i20 R5) +18 s

4. Byśkiniewicz/Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 Evo) +31,9 s

5. Kotarba/Kotarba (Citroen C3 Rally2) +32,2 s

6. Kołtun/Pleskot (Ford Fiesta Rally2) +1:48,4 s

7. Parys/Syty (Ford Fiesta Rally3) +2:59,5 s

8. Matulka/Dymurski (Ford Fiesta Rally3) +3:00,2 s

9. Kwiatkowski/Kozdroń (Skoda Fabia R5) +3:17,7 s

10. Krotoszyński/Martynek (Ford Fiesta Rally3) +3:58,0 s

RSMP 2023 – punktacja po 42. Rajdzie Podlaskim (runda 3/7):

1. Grzyb/Binięda 90 pkt

2. Płachytka/Fiołek 77 pkt

3. Sesks/Francis 60 pkt

4. Byśkiniewicz/Siatkowski 60 pkt

5. Kołtun/Pleskot 44 pkt

6. Szeja/Szeja 42 pkt

7. Marczyk/Gospodarczyk 28 pkt

8. Parys/Syty 28 pkt

9. Kotarba/Kotarba 20 pkt

10. Predko/Jurgała 19 pkt

11. Matulka/Dymurski 19 pkt

Follow us

FACEBOOK

YOUTUBE

#GALERIA

Bialystok
18°
Clear
21h22h23h0h
16°C
16°C
16°C
16°C
FriSatSunMonTue
27/17°C
22/13°C
19/7°C
20/7°C
23/9°C
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych